TYÇD üyelerinden Van’da Otel ve Ofis Binası

konteyner

konteyner

Türk Yapısal Çelik Derneği (TYÇD) üyeleri, Van’da depremzedelere çelik taşıyıcı sistemli okul, hastane, otel ve idare binası gibi kamu yapılarını inşaa etmek için harekete geçti.  Bilindiği gibi Van’ın en büyük iki oteli ikinci depremde tamamen yıkılmış, bir çok kişi enkaz altında kalmıştı. Yine ağır hasarlı bir çok okulun yanı sıra hastaneler de kullanılamaz hale gelmişti. Van’a her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bir kez daha yineleyen TYÇD BaşkanıProf. Dr. Nesrin Yardımcı, “Gerektiği durumda bölgeye iş makinalarının sevk edilmesi, konteyner tipi ofis, sağlık merkezi veya konut temininin sağlanması, okul v.b. kamu binası olarak kullanılabilecek hafif çelik yapı (kısmen veya tamamen) inşaa edilmesi, çelik yapılarda kullanılabilecek malzeme desteği verilmesi, danışmanlık ve proje desteği sağlanması, çelik yapı taşıyıcı sistemleri temin edilmesi ve anahtar teslim yapılar inşaa edilmesi için üyelerimizle birlikte her türlü işbirliğine hazırır” dedi ve  kısa sürede bu taleplerin yerine getirilebileceğini açıkladı.

‘Yapılar elden geçirilsin’

Prof. Yardımcı,  “Türkiye’nin bir deprem ülkesi olmasına karşın, uzun yıllar ihmal edilen çeliğin devletin ilgili birimleri tarafından Van’da tercih edilmesi ülkemiz açısından çok önemli bir gelişmedir. Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu hiç unutulmamalı ve bu gerçek göz önünde tutularak başta Van olmak üzere tüm Türkiye’de yapılar yeniden elden geçirilmeli. Her türlü mevsim şartlarında süratli yapım ve kurulum olanağı sağlayan depreme dayanıklı çelik yapılara ağırlık verilmeli. Kış doğu illerine ve Van’a erken geldi. Depremzedelerin biran önce günlük hayatlarına dönebilmeleri başlarını sokacak bir evle mümkün. Bu nedenle zayıf zeminlerde dahi hızlı, güvenli ve ekonomik yapı inşaatına olanak tanıyan çelik taşıyıcı sistemler Van’da da tercih edilmeli” diye konuştu.

Depreme hazırlık şart

Depremin yağmur gibi rüzgar gibi bir doğa olayı olduğunu, ondan korkmak yerine hazırlık yapmak gerektiğini belirten Prof. Yardımcı, “Bir yandan Van depremi için çalışmalarımız devam ederken, diğer taraftan İstanbul ve diğer bölgelerde olacak depremlere karşı hazırlıklara da hız verilmeli, kamu-üniversite-meslek örgütleri işbirliği ile hazırlanacak somut öneriler ve finansman modelleriyle gerçekçi çözümler üretilmeli, toplum çelik yapıların avantajlarından yararlandırılmalıdır. Türkiye’nin sahip olduğu bilgi birikimi ve teknik olanaklar bu önlemlerin alınması için yeterlidir. Halkımız, eli kolu bağlı bir sonraki depremde kaderini beklemekten kurtarılmalıdır” açıklamasında bulundu.

En Güncel ve Yeni Konteyner haberleriyle karşınızdayız

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: