TÜYAK’tan ‘Çadır’ Açıklaması

prefabrik konteyner

prefabrik konteyner

TÜYAK, Van bölgesinde kurulan ‘çadır’,’Mevlana Evleri’, ‘konteyner konut’ gibi gecici olarak konaklanan afet yerleşim yerlerinde yangın güvenliğine katkıda bulunmak üzere de 500 adet yangın söndürme cihazını deprem bölgesine gönderecek.

Açıklamada yer alan öneriler şöyle:

* Kurulacak ‘çadır kentler’de, çadırlar arasında emniyet mesafeleri bırakılmalı, ara yollar itfaiye aracının gecebileceği genişlikte olmalı.

* Özellikle kış tipi çadırlar ve mutfak gibi genel hizmet amaçlı çadırlarda kullanılan brandalar, ‘yanmayı geciktirici’ malzemeden seçilmeli.

* Geçici yerleşim alanlarında uygun tip ve sayıda taşınabilir yangın söndürme cihazı bulunmalı, afetzedeler bunların kullanılması konusunda eğitilmeli.

* Çadır, konteyner, Mevlana Evi gibi afet yerleşimlerinde içerinin havasını yakarak  ve/veya ortama karbonmonoksit vererek zehirlenmelere, uykuda boğulmalara yol açan, kolayca yangına neden olan çıplak ateşle ısı veren katalitik soba, odun-kömür sobası gibi ısıtma cihazları kullanılmamalı.

* Bu gibi yerlerde elektrikli yağlı radyatör, elektrikli panel radyatör gibi ısıtma cihazları kullanılmalı.

* ‘Mevlana Evi’, ‘konteyner’ tipi geciçi konutlarda kullanılan yalıtım malzemeleri de taşyünü, camyünü gibi yanmaz tipte seçilmeli. Stropor, poliüretan gibi izolasyon malzemeleri kolay yanar ve yangında zehirli gaz çıkarırlar.

* Yeni yaptırılacak konteyner vb geçici konutların zeminlerine imalat aşamasında konulmak üzere, yerden elektrik kablolu ısıtma seçeneği dikkate alınmalı.

* Zorunlu olarak giyilen sentetik kumaş ve elyaftan imal edilen mont, kaban gibi giysiler de kolay tutuşabilir. Bu giysilerle sobalara fazla yaklaşılmamalı.

En Güncel ve Yeni Konteyner haberleriyle karşınızdayız

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: