Prefabrik Betonarme Ev İnşaatı

konteyner

konteyner

Tasarımcısı Anton Garcianın “Hemeroscopium Evi” diye adlandırdığı betonarme evin inşası yalnızca bir hafta sürmüş.

Yapı ismini Yunancadan almış. Güneşin battığı yer anlamına gelen “Hemeroscopium “ aslında olmayan ve devamlı değişken, kafamızdaki, duygularımızdaki, algılarımızdaki kabullenmeyi simgeliyor. Hemeroscopium evi , sıcak bir yuva ve farklı bir yaşan tarzı sunuyor. Dengede değilmş gibi duran elemanlarla bir oyun oynuyor, yapı elemanları yaşam alanının sınırlarını çizerken aynı zaman da geniş bir görüş alanına imkan tanıyor.

Yapıyı inceleyen bir kişi ne kadar ağır olabileceği konusunda fikir yürütebilir. Yapını üzerinde tünemiş dev kaya ve konsol şeklinde duran yapı elemanı taşıması yapının statik olarak ne kadar güçlü bir yapı olduğunun kanıtı. Bu dev yapıyı sadece bir haftada inşa etmek tecrübe ve teknik bilgi gerektiriyor.

Bugünlerde, prefabrik dediğinizde küçük, tekrarlanan ve basit projeler yapılabileceği ya da geleneksel yöntemlerle ev inşa edilemeyecek yerlere ulaşma yöntemi olarak başvurulduğu düşünülüyor. Bu yapı prefabrik yöntemle nelerin yapılabileceğini gösteriyor. Bu sektörün nasıl gelişebileceğini, özellikli ve farklı yapılar tasarlanabileceğini  bunun yanında inşasının çok daha kısa sürede olabileceğinin kanıtı.

Binaya bakıldığında basit ve geometrik şekillerden meydana geldiği görülüyor ancak sayıca az ama boyut olarak büyük yapı elemanları çok ince hesaplarla yerleştirilmiş. Birbirlerin üzerine lego basitliğinde yerleştirilen elemanlar kendi yüklerini ve üzerilerine gelen yükleri taşıyacak ve aktaracak şekilde hesaplanmış. Basitlik içinde görülen yapının tasarımı kompleks mühendislik hesapları gerektiriyor. Yapılar inşa edildikten sonra taşıyacağı yükler yanında inşası sırasında farklı yükleme koşullarına maruz kalabiliyorlar. Aslında kiriş kolon görevi görecek bir eleman montaj sırasında konsol davranışı sergilemek zorunda kalabiliyor. Bu hesaplarında ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: