Liman İnşaatında Çevre Eylemi

konteyner

konteyner

DHA’nın haberine göre, Körfez İlçesi’ne bağlı Yarımca sahilinde 99 bin 687 metrekarelik alana yapılacak dev liman için, Çevre Bakanlığı’nca 31 Temmuz 2009 tarihinde olumlu ÇED raporu verildi. Bu rapora dayanılarak çevrecilerin yaptığı tüm itirazlara rağmen liman inşaatı başlatıldı. Kocaeli’deki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ÇED raporunun planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve yasal mevzuata aykırı olduğu, halkın katılımıyla toplantı yapılmadığını, ayrıca projenin Kıyı Kanunu’na da uygun olmadığını ileri sürerek Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme 23 Şubat 2011 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak daha sonra Kocaeli İdare Mahkemesi 26 Nisan 2012 tarihinde bu yürütmeyi durdurma kararını iptal etti ve inşaatın önünü açtı.

Bu limanın İzmit körfezine ve çevreye büyük zarar vereceğini iddiasıyla bugün liman inşaatı bölgesine giden Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformundan oluşan bir grup, çalışmaların durdurulmasını istedi. Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu adına açıklama yapan Numan Gülşah yaşam alanlarına sahip çıkma kararlılıklarını her zaman sürdüreceklerini belirterek şunları söyledi:

“Dubai Port Limanı ile ilgili 7 sivil toplum kuruluşu ile birlikte ortak dava açtık. Sakarya Bölge İdare Mahkemesi davamızı haklı bulup yürütmesi durdurulmuştu. Ancak 12 Eylül referandumuyla oluşturulan yeni yargı sistemi sonucunda üst mahkeme olan Sakarya Bölge İdare Mahkemesinin aldığı yürütmeyi durdurma kararı ne acıdır ki alt mahkeme olan Kocaeli İdare Mahkemesi tarafından hukuk dışı bir şekilde kaldırılmış ve böylelikle Dubai Port Liman inşaatı devam etmiştir.”

Kamu malının peşkeş çekmenin söz konusu olamayacağını söyleyen Gülşah, “Kentimizi yöneten başta Kocaeli Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Körfez Belediyesi olmak üzere, Dubai Port Liman inşaatını anayasamızın 138’inci maddesinin gereği olarak derhal gecikmeksizin durdurmaları kanun gereğidir” iddiasında bulundu.

En Güncel ve Yeni Konteyner haberleriyle karşınızdayız

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: