Kilis’teki ikinci konteyner kent

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Kilis’e kurduğu ikinci Konteyner kent ile ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, barınacakları bir merkeze daha kavuştu.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), AFAD tarafından 45 milyon 461 bin 500 TL bedelle ihale edilen Konaklamatesisindeki altyapı, konteynerlerin montajı ve sosyal donatıları 3.5 ay gibi kısa süre içinde tamamladı.

konteyner

konteyner

İki oda, bir banyo ve tuvalet bulunan 21 metrekarelik konteynerlerde, 6 kişilik bir ailenin ihtiyacı doğrultusunda düzenlemeler yapıldı. Kampa getirilen Suriyeli aileler, öncelikle bekleme salonlarına alınıyor, daha sonra sırayla kayıt kabul merkezine getiriliyor. Fotoğrafları çekilen ve parmak izleri alınan ailelere birer çipli kimlik kartı veriliyor. Suriyeliler daha sonra sağlık biriminde taramadan geçiriliyor, çocukların aşıları yapılıyor. İşlemlerinin ardından konteynerlere yerleştirilen ailelere, geçici olarak kuru gıda dağıtılıyor.konuthaberleri.com

“Orta ölçekli kasaba”

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Elbeyli Kaymakamı Meral Uçar ile Konteyner kentin kurulduğu alanda incelemelerde bulundu. İncelemesinin ardından gazetecilere barınma merkezine ilişkin bilgi veren Tapsız, “Aslında kamp demek yerine küçük bir Şehir diyebiliriz. 20 bin nüfus az değil. Orta ölçekli kasaba diyebiliriz” dedi.

Barınma merkezinde yaklaşık 3 bin 600 konteyner olduğunu belirten Tapsız, konteyner kente ilişkin şu bilgileri verdi:

“Kamp içerisinde 4 prefabrik okul, 4 sosyal tesis, 2 Cami, Sağlık Ocağı, 7 çocuk oyun alanı, 2 basketbol sahası, 2 voleybol sahası, günde 4 bin ton kapasiteli arıtma tesisi, 2 bin ton kapasiteli su deposu, 2 prefabrik market binası, 2Lojistik depo, 5 idari hizmet binası, 8 gözetleme kulesi, 2 Helikopter Pisti bulunuyor. Ayrıca İnsani Yardım Vakfı tarafından şu ana kadar 982 konteyner, okul, poliklinik ve rehabilitasyon merkezinin inşası tamamlanarak Suriyeli misafirlerimizin hizmetine sunulmuştur.”

Tapsız, sığınmacıların kamp alanlarının dışına çıkmadan günlük hayatlarını rahat bir şekilde idame edebilecekleri her türlü sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri yaşam alanlarının eş zamanda inşa edildiğini vurguladı.

“Öncelikli olarak sınırda bekleyenler alınacak”

Tapsız, kampa öncelikle Esselame Sınır Kapısı’nda bekleyen Suriyelilerden yaklaşık 10 bininin ve Kilis kent merkezinde yaşayan 10 bin sığınmacının alınacağını, sayının 20 bine tamamlanacağını söyledi.

Kampa şimdiye kadar 5 bin Suriyelinin yerleştirildiğini ve Suriyelilerin her türlü ihtiyacının karşılandığını ifade eden Tapsız, konteyner kentte marketlerin de olduğunu ancak henüz faaliyete geçmediğini ifade etti.

Marketler faaliyete geçtiğinde Suriyelilerin kendilerine verilen çipli kartla alışveriş yapabileceğini dile getiren Tapsız, “Kamp 3.5 ay gibi kısa bir sürede inşa edildi. Ümit ediyoruz ki en kısa sürede 20 bin kişi buraya yerleştirilmiş olur” diye konuştu.

Suriye’de tam bir insanlık dramı yaşandığını vurgulayan Tapsız, Esed rejiminin sivil halkı bombaladığını, evlerin ve iş yerlerinin yıkıldığını söyledi.

Suriyelilerin canlarını kurtarmak için Türkiye’ye sığındığını ifade eden Tapsız, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok büyük devlet. Tarihte olduğu gibi bugün de kendisine sığınan insanlara kucak açıyor. Bizim tek arzumuz, Suriye’de akan gözyaşının dinmesi, barış ve huzur ortamının sağlanması. Burada geçici olarak misafir ettiğimiz insanların sağ salim ülkelerine dönmesi.

En Güncel ve Yeni Konteyner haberleriyle karşınızdayız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: