Kilis’e ikinci konteyner kent kurulacak

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Kilis’e yapacağı ikinci Konteyner kentle, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, barınacakları bir merkeze daha kavuşacak.

konteyner

konteyner

Beşiriye köyü yakınlarındaki alana 100 gün gibi kısa bir sürede kurulması planlanan AFAD Kilis Konaklama Tesisi, adeta küçük bir ilçe görünümünde olacak.

3 bin 252 konteynerin yerleştirileceği kentte, yaklaşık 15 bin kişi barınacak. Altyapı çalışmaları tamamlanan bölgelere de konteynerler yerleştirilmeye başlandı. Kentte, 24 saat çalışma yürütülüyor.konuthaberleri.com

450 dönüm Arazi üzerinde kurulan Konteyner kentte, 4 okul, 2 cami, 4 sosyal tesis, 1 Sağlık Ocağı, 1 basın bilgilendirme odası, idari binalar, çocuk oyun alanları, su deposu, ve 7 güvenlik kulesi bulunacak. Konteyner kentin mayıs ayında tamamlanması hedefleniyor.

“Devlet olarak her türlü hazırlığı yapmalıyız”

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, AFAD tarafından yapılan konteyner kentin ihalesinin TOKİ tarafından yapıldığını belirtti.

Çalışmaların planlandığı şekliyle devam etmesi halinde konteyner kentin 100 gün içinde tamamlanmasının planlandığını dile getiren Tapsız, “İnşallah 2’nci konteyner kentin yapılmasına gerek kalmadan Suriye’de barış ve huzur ortamı sağlanır” dedi.

Olayların bitmesi ve Suriyelilerin bir an önce ülkelerine dönmelerini temenni eden Tapsız, şöyle devam etti:

“İnşallah yeni konteyner Kent yapılmadan Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine buradan yolcu ederiz. İnşallah yeni konteyner kente de gerek kalmaz. Bütün temennimiz bu. Ama yine de biz devlet olarak her türlü hazırlığı yapmak durumundayız. Yeni yapılan konteyner Kent de normal sürede tamamlanırsa 100 gün içerisinde inşallah hizmete sunmayı düşünüyoruz.”

Tapsız, daha önce İnsani Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile 400 konteynerden oluşan bir mahallenin yapımına ilişkin protokol imzaladıklarını hatırlatarak, ileriki günlerde de 600 konteynerden oluşan bir mahallenin yapımına ilişkin protokol imzalayacaklarını kaydetti.

 

En Güncel ve Yeni Konteyner haberleriyle karşınızdayız

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: