En büyük konteyner kent Kilis’te kuruluyor

KİLİS – Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Kilis’e kurduğu ikinci konteyner kent ile ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, barınacakları bir merkeze daha kavuşacak.

konteyner

konteyner

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Vali Yardımcısı Ahmet Karatepe, Elbeyli Kaymakamı Meral Uçar ile konteyner kentin kurulduğu alanda incelemelerde bulundu.

Tapsız, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük konteyner kentinin Kilis’te kurulduğunu söyledi.

Mayısın ilk haftasında yeni konteyner kente belirli sayıda Suriyeliyi almayı düşündüklerini dile getiren Tapsız, konteyner kente alımda bazı şartlar olacağını ifade etti.

Kentle ilgili bilgi veren Tapsız, şunları anlattı:
“Buraya tam bir şehir kuruluyor. Büyük bir çalışma var. 16 metrelik elektrik hattı döşeniyor. Buranın içme suyu, kanalizasyonu, altyapı çalışmaları, arıtma tesisleri, su deposu ve konteynerlerin yerleştirilmesi gerçekten uzun zaman alıyor. Buraya Van’da kullanılan konteynerler geliyor ve onların bakım ve onarımı yapılacak. Bakım onarım işlerine yeni başlanıyor. Türkiye’nin en büyük konteyner kenti Kilis’te kuruluyor. İnsani Yardım Vakfı, valiliğe bin konteyner verecek. Konteynerlerin bakım ve onarımı yapıldıktan sonra AFAD’ın koordinesinde, Esseleme Sınır Kapısındaki Suriyeli kardeşlerimizi buraya yerleştireceğiz.”

Tapsız, yeni konteyner kentin yaklaşık 418 dönüm arazi üzerine kurulduğunu belirterek, kente 3 bin 612 konteyner kurulacağını ve yaklaşık 20 bin kişinin burada barınabileceğini söyledi.

 

En Güncel ve Yeni Konteyner haberleriyle karşınızdayız

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: