Dönüşümlü yıkımın rengi sarı olacak

Bakanlık, hafriyat, İnşaat ve yıkıntı atıklarının depolanması dönemini sona erdirecek. Atıkların geri kazanım tesislerine götürülerek yeniden kullanılması ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla çeşitli tedbirler alınacak.

konteyner

konteyner

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tüm Türkiye’deki geri Dönüşüm alanlarını kontrol edecek. hafriyat, İnşaat ve yıkıntı atıklarının istenmeyen yerlere kaçak olarak dökülmesi, alınacak sıkı tedbirlerle önlenecek.

Bu çerçevede, iki tondan fazla atık oluşumuna neden olacak büyük çaplı inşaat ve yıkım işlemlerinde, yıkım firması ilgili idareye başvurarak izin almak zorunda kalacak. İzin belgesinde, inşaat ve yıkımın türü ile oluşacak tahmini atık miktarı belirtilecek.konuthaberleri.com

-Biriktirme konteyneri olmayan yıkım yapamayacak-

Yıkım firması, faaliyetin yapılacağı yere geçici biriktirme konteynerinin yerleştirilmesini temin edecek. Konteyneryerleştirilmeden, yıkım işlemlerine başlanamayacak.

Geçici biriktirme konteynerleri sarı olacak. Üzerlerine atılacak ve atılmayacak atık türleri yazılacak. Konteynerler sayesinde, inşaat alanlarının dışına taşabilen görüntü kirliliği de önlenmiş olacak.

Belirlenen tarihte konteynerdeki hafriyatını kaldırmayan firmaya ise kanun kapsamında belirlenen para cezaları verilecek.

-Taşıma araçlarına standart getirilecek-

Bu atıkları toplamak isteyen kişi veya kuruluşlar, Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Taşıma Belgesi almak zorunda olacak.

Hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarını taşıyan araçlara da kolay takip edilmesi amacıyla standart getirilecek.

Geri Dönüşüm alanlarına kaçak taşımanın önlenmesi için bu araçların en az damperi ya da tamamı sarı olacak. Araçların üzerinde de büyük harflerle taşıma aracı olduğu yazılacak.

Bu araçlar, yerleştirilecek cihazlarla uydudan takip edilecek. Böylece, atıkların belirlenen yerlerin dışına götürülmesi önlenecek.

Taşıma firması, çevrenin kirletilmemesi, trafiğin aksatılmaması, can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirleri alacak. Taşıma sırasında çevrenin kirlenmesini önlemek için de araçlar, tekerleklerindeki çamurlar temizlendikten sonra trafiğe çıkarılabilecek.

En Güncel ve Yeni Konteyner haberleriyle karşınızdayız

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: