Depremzedelere Şok; Konteyner Kentler Kaldırılıyor!

konteyner

konteyner

TOKİ depremden sonra Erciş’te 4 bin 880 adet afet konutu inşa ettirdi. Bu konutlar afetzedelere iki yıl ödemesiz, 20 yıl vadeli olarak ortalama 350 lira taksitle verildi. Miiliyet Gazetesi’nin haberine göre TOKİ son kalan 500 konutun kurasını da yapmaya hazırlanıyor. Ancak konteyner kentte kalanlar işsiz olduklarını, 350 lira taksit veremeyeceklerini söylüyor.Depremden beri konteyner kentte kaldıklarını kaydeden Serap Arı, şöyle konuştu:“Konteynerde kalanlara burası kapanıyor başınızın çaresine bakın dediler. 21 metrekarelik konteynerde yaşıyoruz. Kışın ayrı derdi var, yazın ayrı. Yazın çok sıcak oluyor. Çocuklar enfeksiyon kapıyor. Karıncası böceği çıkıyor. Kışın çok soğuk oluyor. Ne var ki şükür dışarda kalmadık. TOKİ evlerine 20 bin başvuru olmuş. Şu an TOKİ’nin elinde 1000 tane konut var. Çocuklarımın okulu değişti. Derslerinde başarısız oldular. Çünkü 21 metrekarede yemek pişiriyor, oturuyor, yatırıyoruz. Çocuklar bu kadarcık yerde ders çalışamıyor.”

“Başta yardım yağdı ama…”

Konteyner kentte fakirlerin kaldığını söyleyen Bedir Baydar, şunları söyledi:“Burada kalanlar kiracı insanlar. Burada en fakirler kaldı, perişanız. Ev alanlar, evi olanlar konteyner kentten gidiyor. Evi olmayanlar nereye gidecek? Biz burada kaldık. Evim ağır hasarlı. Ev için yazıldık ama çıkarsa ödeyemeyiz. Başta yardım yağdı ama sonra unutuldu gitti. Kimsenin baktığı yok. Evde kuru ekmek yiyoruz.”Mehmet Kaya da geçen yıl Ramazan çadırı kurulduğunu, Ramazan bittikten sonra yemek dağıtımının bittiğini söyledi.

Konteynerler toplanıyor

Konteynerlerin kaldırılması kararı doğrultusunda Erciş’teki konteynerler toplanmaya başladı. Konteyner kente geldiğimizi gören depremzeler Koordinasyon Merkezi’nin önüne toplanarak yetkilileri soru yağmuruna tuttular. Koordinasyon Merkezi Müdürü Adem Elçi, kimsenin mağdur edilmeyeceğini, en son kişi yerleştirilene kadar konteynerlerin kaldırılmayacağını söyledi. Elçi, şu bilgileri verdi:“Depremden sonra Erciş’e 2 bin 100 adet konteyner kuruldu. Boşaltılan konteynerlar toplandı. Kalan 390 konteyner de peyderpey toplanacak. Toplanan konteynerler Adapazarı, Düzce, Erzurum ve Muş’taki toplama merkezlerine gönderiliyor. Boş konteynerler eskimesin, kötü niyetli kişiler tarafından tahrip edilmesin diye toplanıyor. Şu an Erciş’te Kışla Konteyner Kenti’nde 120, diğer konteyner kentte de 100 aile barınıyor. Burada kalan son depremzede bir yere yerleştirilene kadar çalışmalarımız devam edecek. Maddi durumu hiçbir şekilde bir yere gitmeye imkan vermeyen, kiraya çıkamayan en fakir durumdaki depremzedeleri de sabit konteynerlere yerleştireceğiz.”

En Güncel ve Yeni Konteyner haberleriyle karşınızdayız

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: